Ambalaj ve SağlıkPompa temizliğine dikkat

Damacana suyun kullanımının pratikliği açısından hemen hemen herkesin evinde mevcut pompaların temizliği, suyun ömrünün olabildiğince uzaması için önemli. Titizlikle kullanılmadığı takdirde bu pompalar çoğunlukla suda ciddi koku ve tat bozukluklarına neden olur.

Su pompalarının iç kısmında bulunan körüklerin sürekli nemli olması buraya toz taneciklerinin yapışmasına sebep olabiliyor. Bu da zamanla birikerek ciddi bir kirlilik oluşturabilir. Suda bu kötü tat ve kokuyu hissetmeye başladığınız anda pompayı yenilemeniz gerekmektedir.

Su sebillerine dezenfeksiyon şart

Su sebillerinin su ile temas eden bütün yüzeylerinin kullanıldığı ortam şartlarına göre belirlenecek sıklıkta tek tek sökülerek yıkanması ve dezenfeksiyon işlemine tabi tutulması gerekiyor. Bu işlemin yeterli sıklıkta yapılmaması halinde su sebilinde oluşacak kirlilik suda istenmeyen tat ve kokuya neden olabiliyor.

Sebillerin temizliği ortalama su tüketimi yapan kullanıcılar için minimum 6 ayda bir kere yapılmalıdır. Temizlik genel olarak sabun ve su ile gerçekleştirilebilir; sonrasında iyice durulanmalıdır. Mikrobiyolojik dezenfeksiyon işlemlerinde ise makinanın bazı parçalarının sökülüp mekanik olarak temizlenmesi gerektiğinden profesyonel ekiplerden destek alınmalıdır.